Dodaj do Ulubionych

Equilibris
 
 

                                         

 Nowiny

Czym jest Equilibris

FAQ

Skrypty

Jednostki

Czary

Artefakty

Bohaterowie

Budowle

Lokacje

Download

Mapy

Autorzy

Forum

Do Groty

 

 

FAQ – Czyli często zadawane pytaniaJeżeli masz jakieś pytania lub problemy z Modem, proszę najpierw przeczytaj ten FAQ, zanim zdecydujesz się skontaktować z jego twórcami. Odpowiedź, której szukasz może być właśnie tu.

Pyt-01: Chcę zainstalować mod, ale nie wiem czy spodobają mi się wszystkie zmiany. Poza tym, być może będę potrzebował oryginalnej gry do rozgrywek multiplayer. To oznacza przecież reinstalację całego Heroes IV!

Odp: Nie ma się czym martwić - nie będziesz musiał(a) reinstalować gry. Po instalacji moda, będziesz mieć dwa uruchamialne pliki - poprzedni oraz nowy (można je rozróżnić np. poprzez daty utworzenia). Poprzedni plik jest zwykłym, normalnym plikiem Heroes 4 bez żadnych zmian. Nowszy jest plikiem uruchamiającym grę wraz z modem (wraz ze wszystkimi zmianami). Po prostu uruchom ten, który chcesz. Ponadto, skrót do zmodyfikowanego pliku zostanie umieszczony na twoim pulpicie przez instalator, o ile zechcesz. Wszystkie zmiany są umieszczone w oddzielnym pliku, który nie ma nic wspólnego z 'normalną' grą. Dlatego naprawdę nie ma się czym martwić!

Pyt-02: Czy powinienem zrobić kopie zapasowe jakichś plików?

Odp: Ani instalacja, ani usunięcie moda nigdy nie zmienia oryginalnych plików Heroes IV. Jedyne pliki, które są wykorzystywane podczas instalacji to 'heroes4.exe' oraz 'campaign_editor.exe', a nawet te nie są modyfikowane, ale jedynie kopiowane do tego samego katalogu z innymi nazwami. Dopiero wtedy wszelkie zmiany są dodawane do tych właśnie kopii, a nie do oryginalnych plików. Jednakże, jeśli chcesz być bardziej niż w 100% pewien, to zrób kopie zapasowe tych dwóch plików.

Pyt-03: Instalator domaga się ścieżki dostępu, by zainstalować mod. Co mam robić?

Odp: Wybierz katalog, w którym są zainstalowane twoje pliki Heroes IV. (domyślnie: 'C:/Program Files/3DO/Heroes of Might and Magic IV')

Pyt-04: Czy muszę instalować wszystkie poprzednie wersje moda by zainstalować najnowszą?

Odp: Nie. Każda nowa wersja ma w sobie wszystkie zmiany wymienione w pliku 'readme', więc wszystko, czego potrzebujesz, to działająca, zainstalowana gra Heroes IV.

Pyt-05: Czy muszę odinstalować poprzednią wersję moda, by zainstalować nową?

Odp: Właściwie nie. Każda nowa wersja wykorzystuje te same nazwy plików (ignorowane przez oryginalne pliki H4), więc instalacja po prostu zastąpi stare pliki nowymi. Jednakże, w przyszłości to się może zmienić, a odinstalowanie moda zajmuje tylko kilka sekund, więc czemu by nie mieć 100% pewności?

Pyt-06: Które wersje gry są kompatybilne z modem?

Odp: Jak na razie, wszystkie wersje są kompatybilne. Najprawdopodobniej będziesz musiał ściągnąć pliki 'heroes4.exe' oraz 'campaign_editor.exe' (z tymi plikami, wszystko działa idealnie z każdą wersją gry/języka - rosyjską, angielską, piracką :)) z tej strony, jako że nie jesteśmy w stanie dostosować moda do każdej możliwej wersji językowej gry. Po szczegóły zajrzyj do Pyt-09 (właściwie, to do Odpowiedzi na Pyt-09 :P)

Przy okazji, jeżeli coś faktycznie zadziała (lub NIE zadziała) - daj nam o tym znać zaznaczając, jaka jest twoja wersja gry i moda. Coś w rodzaju 'Zainstalowałem mod 3.1 na rumuńskiej wersji Heroes IV - Winds of War. Wszystko idealnie!' albo 'Zainstalowałem mod 3.1 na oryginalnej wersji mongolskiej Heroes - nie działa'.

Pyt-07: Choć mam działającą wersję Heroes IV, instalator mówi, że 'nie podobają mu się' pliki gry (komunikat 'bad ckecksum' Przyp. tłum.). Co mam robić?

Odp: Przede wszystkim, przerwać instalację ('cancel'). Następnie, zrób kopie zapasowe swoich plików 'heroes4.exe' i 'campaign_editor.exe' i umieść je w bezpiecznym miejscu (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś). Teraz ściągnij pliki 'heroes4.exe' i 'campaign_editor.exe' z sekcji Download. Wypakuj te pliki do katalogu z Heroes IV i raz jeszcze uruchom instalatora. Ostrzeżenie o błędzie nie powinno się już pojawić, co tym samym umożliwi poprawne zainstalowanie moda. Pamiętaj - w każdym przypadku twoja oryginalna wersja Heroes IV pozostaje uruchamialna i grywalna.

Pyt-08: Czy Equilibris poprawia SI komputera?

Odp: Nie, Equilibris jeszcze nie oddziałuje na SI. Choć cały czas pracujemy nad tym, aby gracz komputerowy mógł stać się godnym rywalem, to zadanie to jest dalekie od trywialnego. Inne wprowadzone zmiany w grze powinny niebezpośrednio wzmocnić SI komputera - w końcu im bardziej gra jest zbalansowana, tym bardziej ograniczona jest możliwość dokonania 'złego' wyboru.

Pyt-09: Jak mam zainstalować Equilibris na standardowej wersji Heroes 4 lub na wersji z 'Gathering Storm'?

Odp: Cóż - można użyć pewnej sztuczki, by zainstalować Equilibris na 'Gathering Storm', a nawet na wersji standardowej gry. Spróbuj wykonać następujące kroki:
- Zmień nazwę swojego pliku 'heroes4.exe' na 'heroes4old.exe' i stwórz nowy skrót na swoim pulpicie, jeśli go potrzebujesz.
- Ściągnij plik 'heroes4.sfx.exe' z działu Download. Wypakuj go do głównego folderu gry.
- Ściągnij instalator moda. Zainstaluj mod tak, jakbyś miał 'Winds of War'.
- Teraz znajdź folder 'Data' w swoim głównym folderze gry. Znajduje się tam plik 'equi.h4r'. Skopiuj go do tego samego folderu pod nazwą 'x2.h4r'.
- Teraz, jeśli miałeś 'The Gathering Storm', spróbuj uruchomić Equilibris.

Jeśli masz tylko standardową wersję gry, kontynuuj, wykonując następujące kroki:
- Stwórz pusty plik o nazwie 'storm.h4r' w swoim folderze 'Data' gry.

Jeśli twoja wersja Heroes IV to 2.0 lub wyższa - Equilibris powinno być już możliwe do uruchomienia i 'grywalne'. Jeżeli nie instalowałeś łatki 2.0 (i tym samym Twoja wersja gry jest niższa niż 2.0), to wykonaj także następny krok.
- Ściągnij plik 'updates.h4r' z sekcji Download i umieść go w folderze 'Data'. Teraz spróbuj uruchomić grę.

Uwaga! Nie możemy zagwarantować stabilności i braku błędów gry zmodyfikowanej w ten sposób. Po prostu nie wykonaliśmy gruntownych testów. Jednakże inni gracze nie zgłaszali żadnych błędów lub nagłych wyjść do systemu (tzw. 'crash'ów' Przyp. tłum.).

Jak chodzi o kompatybilność map: Gracze z TGS z zainstalowanym Equilibris będą mogli otwierać (edytować, grać, przeglądać - Przyp. tłum.) mapy typu TGS ORAZ niektóre mapy typu WoW! Gracze z wersją standardową Heroes 4 z zainstalowanym Equilibris będą mogli otwierać standardowe mapy ORAZ niektóre mapy typu TGS i WoW. Będziemy wdzięczni za wszelkie komentarze w tej sprawie.


Pyt-99: Coś nie działa! Pomóżcie mi!!!

Odp: Przykro nam, ale niestety nie możemy w należyty sposób odpowiedzieć na tak sformułowaną prośbę. :(

 

Copyright © 2004-10 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie czegokolwiek ze strony bez zgody redakcji zabronione.
Layout by Tomasz B
& Dru., scripts by Tomasz B.